Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Do Tego Króla wszyscy zmierzamy i z Nim się spotkamy. Od Niego wyszliśmy i do Niego dążymy. On jest „pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone. […] Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przede wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie” (Kol 1,15-17). On jest centralną postacią wszechświata, sensem życia doczesnego i wiecznego. „On jest Głową Ciała – Kościoła. On jest Początkiem, Pierworodnym spośród umarłych, aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim” (Kol 1,18).

Do Niego też wszystko zmierza na tym świecie. By nam to przypomnieć, Kościół ustanowił święto Chrystusa Króla. Papież Pius XI ustanawiając to święto w ostatnią niedzielę października, pragnął zwrócić uwagę ludzkości na godność i hołd należny Królowi królów. Obecnie po soborze, Kościół przesunął to święto na ostatnią niedzielę roku kościelnego, by przypomnieć i uwypuklić prawdę, że On jest naszym celem; On Panem i Sędzią, „Alfą i Omegą” – Początkiem i Końcem wszystkiego.

Uczestnicząc w najbliższą niedzielę w Mszy Świętej usłyszymy słowa Ewangelii, które przypomną nam, że Nasz Król będzie chciał się z nami rozliczyć. W słowach: „Pójdźcie; błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”, Pan Jezus przypomina nam, że prawo Jego Królestwa to prawo miłości. Może trudniej pojąć to człowiekowi współczesnych czasów, kiedy większość społeczeństw żyje kierując się zasadami demokracji, a król w niektórych państwach jest tylko osobą, która po prostu jest. Nas będzie sądził Król, który jest potężnym władcą nieba i ziemi. Król, który panuje nad wszystkim. Król, którego miłość do swoich poddanych, zaprowadziła na wyjątkowy tron cierpienia. Król, który dba o relacje między swoimi poddanymi i z tych relacji będzie nas sądził. To właśnie z miłości do drugiego człowieka będzie nam trzeba zdać relację życia. Nasz Król chce, aby nikt z nas nie przeszedł obojętnie obok człowieka spragnionego, głodnego, chorego czy nagiego. To właśnie w twarzy drugiego człowieka mamy dostrzegać osobę Króla. Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Pana Boga ma mieć świadomość, że podając kubek wody podaje go samemu Królowi. Ta identyfikacja z każdym stworzeniem ma nam pomagać przy wchodzeniu na wyższe stopnie doskonałości. To właśnie taki człowiek, który niesie miłość drugiemu człowiekowi zostanie zaproszony do Królestwa Wiecznego szczęścia. Zostanie zaproszony do nieba. Tam czeka nas uczta, z Królem wieków. Z tym, którego znamy jako Alfę i Omegę. Trzeba nam cieszyć się, że sąd tego Króla będzie sprawiedliwy i obiektywny. Nie pomogą żadne układy. Ten Król nie nagradza za nazwisko, za pełniony urząd. Tego Króla nie interesują ziemskie tytuły i nagrody. On będzie spoglądał tylko i wyłącznie na nasze serce.

Wielki w oczach świata może być mały w oczach Pana Boga. Ktoś, komu się wydawało, że nic szczególnego na tym świecie nie uczynił, może dostać wyjątkowe zaproszenie od Chrystusa Króla, który nagradza drobne gesty miłości wykonywane każdego dnia względem osób, które Chrystus Król postawił na Jego życiowej drodze. Nie wpatrzenie w Chrystusa Króla i bicie braw, ale miłość w sercu i dobre uczynki otwierają nam szczęście Królestwa Niebieskiego. No cóż! Żyjmy prawem tego Królestwa, a potem do zobaczenia!!!

ks. Marek Noras


Grota narodzenia

Grota Narodzenia Pana Jezusa ma w przybliżeniu kształt prostokąta o długości 12,3 m i szerokości 3,5 m. Według miejscowej tradycji, poświadczanej przez wieki przez nawiedzających to miejsce pątników z Europy i innych części świata, Maryja urodziła Jezusa i owiniętego w pieluszki złożyła w żłobie. W centralnej części znajduje się samo miejsce Narodzenia Pańskiego z łacińską srebrną gwiazdą z 1717 r., greckim ołtarzem i uszkodzoną mozaiką. Na prawo od głównego ołtarza znajduje się kaplica franciszkańska w miejscu, w którym stał żłóbek. Jego istnienie poświadczają m.in. pisma Hieronima ze Strydonu, który mieszkał w pobliżu bazyliki w V w. Żłóbek uznawany za prawdziwy – Sacra Culla – znajduje się dzisiaj w Rzymie w bazylice Matki Bożej Większej. Grota pozbawiona jest dopływu naturalnego światła z zewnątrz. Jej wnętrze rozświetlają oprócz lamp elektrycznych 53 lampy oliwne. Ich użycie ściśle reguluje obowiązujące na terenie bazyliki Status Quo. Do kościoła rzymskokatolickiego należy 19 lamp. Ściany groty okrywa ogniotrwała tapeta z 1874 r., dar prezydenta Republiki Francuskiej Patrice’a Mac-Mahona. Do katolików, oprócz dużych 19 lamp u sklepienia groty, tapety i szeregu obrazów należą cztery lampy, które dzień i noc palą się w pobliżu srebrnej gwiazdy przy miejscu narodzenia.

TWOJA INTENCJA W BETLEJEM

Może dziwić, że w drugiej połowie zdjęcia już wspominamy Betlejem. Zdjęcia umieszczone na stronie są wykonane w ostatnim czasie przez Braci Franciszkanów w Betlejem. Od kilku tygodni trwa wojna w Ziemi Świętej. W Betlejem przebywają Bracia Franciszkanie (wśród nich Polacy), którzy z racji braku pielgrzymów nie mają także intencji do odprawiania Mszy św., a co za tym idzie środków do utrzymania się. Do drzwi ich klasztoru pukają także ludzie potrzebujący. Chcąc ich wesprzeć trzeba na to mieć środki materialne.

Drodzy Czytelnicy w imieniu wspólnoty z Betlejem zwracam się z ogromną prośbą o wsparcie dla Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Jeżeli ktoś chciałby zamówić intencję, która zostanie odprawiona w Betlejem w Bazylice Narodzenia Pańskiego proszę o kontakt z kancelarią parafialną kościoła Matki Bożej Bolesnej w Rybniku. Treść intencji zostanie przekazana drogą elektroniczną. Złożona ofiara zostanie przekazana na konto. Gdyby ktoś chciał wesprzeć swoją intencją, może to zrobić na dwa sposoby:

PIERWSZY

Można to uczynić drogą elektroniczną pisząc intencję na adres parafialny: rybnik.mbb@katowicka.pl a ofiarę za Mszę świętą przelać na konto parafialne (równowartość 30 dolarów, czyli 130 zł). Numer konta parafialnego – Bank Pekao Oddział w Rybniku 28 1240 4357 1111 0010 7479 1601 Parafia Matki Bożej Bolesnej ul. Rybnickiego 2, 44-200 Rybnik

DRUGI

Napisać intencję na kartce. Włożyć do koperty wraz z ofiarą i dostarczyć do kancelarii parafialnej z dopiskiem: „Msza Święta w Betlejem”. Na kartce proszę również umieścić imię i nazwisko ofiarodawcy oraz numer telefonu kontaktowego. Intencje wraz z ofiarą zostaną przekazane do Betlejem. Za zrozumienie sprawy serdeczne Bóg zapłać.


Humor z duchownymi

Pewien biskup, wykładowca akademicki znany z naukowego stylu wypowiedzi podczas wizytacji kanonicznej, jaką odbywał w parafii, został zaproszony na spotkanie z dziećmi. Starała się jak mógł mówić językiem prostym i zrozumiałym, opowiadając przybyłym o tym, że Pan Bóg całkowicie różni się od innych stworzeń: „Jest wszędzie, kochane dzieci, i przekracza wszystko swoim rodzajem istnienia i bytu. Przekracza świat, historię, stworzenia. Przez to jest transcendentny”.

Dzieci, siedząc cicho, patrzyły na mówiącego z szeroko otwartymi oczami i ustami. W pewnej chwili biskup zreflektował się i zapytał: „Kochane dzieci, czy nie mówię do was zbyt abstrakcyjnie?”.


Biblijna myśl tygodnia

«Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Ewangelia według św. Marka 1,15

Komentarze

Dodaj komentarz