Komu przysługuje zasiłek chorobowy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Aldona Węgrzynowicz, regionalna rzecznik ZUS województwa śląskiego.


 

Czy pracownikowi należy się zasiłek chorobowy, jeśli przez sześć miesięcy był na stażu unijnym, a potem został zatrudniony na umowę na czas określony na 30 dni i w tym 30. dniu zachorował i dostał zwolnienie lekarskie na 14 dni?

 

Jeżeli staż unijny, o którym mowa wyżej, był stażem ze skierowania urzędu pracy, wówczas osoby takie, jeśli nie mają innych tytułów ubezpieczenia, to podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Z tytułu zatrudnienia pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, pracownik musi posiadać 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

W przedstawionej sytuacji okres stażu nie jest okresem, w którym czytelnik podlegał ubezpieczeniu chorobowemu. Ubezpieczenie to liczy się dopiero od chwili zatrudnienia. Ponieważ na dzień powstała niezdolności do pracy czytelnik posiadał tylko 29 dni ubezpieczenia chorobowego, zatem w świetle przywołanych przepisów nie nabył prawa do zasiłku chorobowego w trakcie trwania zatrudnienia. To powoduje, że nie ma również prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia z powodu braku okresu wyczekiwania określonego, a więc przed ustaniem ubezpieczenia nie został spełniony warunek pozostawania w okresie ubezpieczenia przez 30 dni. Jednocześnie należy zaznaczyć, że powyższej odpowiedzi udzielono na bardzo ogólne zapytanie, bez możliwości poznania dokładnego przebiegu ubezpieczenia danej osoby.

Należy dodać, że od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje: 1) absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych; 2) jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy; 3) ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego; 4) posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz