Pierwsza pomoc w zakładzie pracy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, specjalista z zakresu prawa pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach.

 

Kto odpowiada za udzielanie pierwszej pomocy w firmie? Prowadzę niewielki zakład usługowy, zatrudniam mniej niż 10 pracowników. Czy muszę wyznaczyć osoby, które będą odpowiedzialne za udzielenie pierwszej pomocy? I kto to by miał być?

 

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy oraz wyznaczyć pracowników do jej udzielania. Nie ma znaczenia, ilu zatrudnia pracowników. Pracodawca jest zobowiązany przeprowadzić konsultacje z pracownikami lub ich przedstawicielami w zakresie działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Zalicza się do nich m.in. tworzenie służby BHP, jak również wyznaczanie pracowników do udzielania pierwszej pomocy. Pracodawca powinien także poinformować załogę o wyznaczeniu pracownika lub pracowników wykonujących czynności w zakresie pierwszej pomocy. Wynika to z art. 2071 Kodeksu pracy, który nakazuje powiadomić załogę o osobach wyznaczonych do pełnienia działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Taka informacja powinna zawierać następujące dane: imię i nazwisko, miejsce wykonywania pracy, numer telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej. Pracodawca może poinformować podwładnych przykładowo za pomocą obwieszczenia, które zostanie wywieszone na tablicy ogłoszeń w miejscu dostępnym dla pracowników. Może wydać specjalne zarządzenie w tej sprawie lub zamieścić informację o wyznaczonych osobach w regulaminie pracy. Warto zaznaczyć, że do wykonywania powyższych zadań powinna zostać wyznaczona osoba mająca status pracownika. Oznacza to, że powinna być osoba zatrudniona w danym zakładzie na podstawie stosunku pracy: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Tym samym nie wolno wyznaczać osoby zatrudnionej w innej formie zatrudnienia – np. na podstawie umowy o dzieło czy zlecenia.

Pracodawca nie może wyznaczyć sam siebie do udzielania pierwszej pomocy, bo przepis wyraźnie mówi o wyznaczeniu kogoś spośród pracowników. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca zatrudnia wyłącznie osoby młodociane lub niepełnosprawne – wtedy działania związane z udzielaniem pierwszej pomocy może wykonywać osobiście. Wyznaczając osobę lub osoby, pracodawca uwzględnia rodzaj prowadzonej działalności, jej zakres, liczbę zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy, a także rodzaj i poziom występujących zagrożeń.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz